Free songs

FLÜT SANATÇILARI

Jean – Pierre Rampal ile bu görüşmede, Rampal’in meslektaşı ve iyi bir arkadaşı Mark Thomas tarafından yapıldı. Başarılı flütçü Bay Thomas, neticede konuşmayı, yeni başlayanlar olduğu kadar ileri düzeydeki öğrencilerin de ilgi alanlarına tümüyle hitap edebilecek şekilde plânladı.

THOMAS – Şimdi, bazılarının <<Altın Flüt Çağı>> diye sözettikleri dönemdeyiz. Niçin popüler heybetli (şaşaalı) flüt ?

RAMPAL – Sanırım bu son dünya savaşından sonra insanların ihtiyaçlarının gereğindendir. İyi dengelenmiş bazı şeyler için bir ihtiyaçları vardı. Dehşet dolu bir dönemden sonra barok müzik bu denge ihtiyacı için idealdi. Barok müzik insanlara kesin ( belirli ) bir yumuşaklık (sessizlik) için garanti vermede çok elverişli gibi gözükür. Flüt Barok müziğin popülarizesiyle alakalı olmuştur. Oda müziği ve konser için flüt kullanarak birçok parça yazılmıştır. Bu nedenle hem barok müzik hem de flüt çok popüler duruma gelmişlerdir. Son 30 ya da 40 yıl içinde çok az flüt için basım ( yayım ) yapılmış olması gerçeği de vardır. Hem klasiğin hem barokun flütte icra edilmesi çok kolaydır. Flüt başlangıçta çok kolay gözüken bir enstrumandır. Yani şunu kastediyorum: Flütü çalmaya başladığında çalan çok çabuk iyi sonuçlar alır. Diğer sebep kişi üzerindeki psikolojik etkisidir. Flüt tüm duyguları açıklamaya yardım eder. Bu da onun popüler olmasının bir başka sebebidir.

THOMAS – Flüt çalmaya başlamak için önereceğiniz genel yaş nedir ?

RAMPAL – Ben 13′ünde başladım. Fakat bu sizin hazır olmanıza bağlıdır. Bir iki yıl daha önce flüt çalmaya hazır olabilirdim. Bu kural olarak 9 ya da 10′unda çalmaya başlamanın yardım edeceğini sanmıyorum. Çoğu bu yaşlarda karşı durur ( mukavemet eder ) fakat bazıları diğerlerinden önce hazır olabilir.

THOMAS – Bugün genç erkeklerden daha çok  genç kadınların flüt çaldıkları gözüküyor. Bunun bir nedeni var mı?

RAMPAL – Bilmiyorum. Belki sıcak kanlı bir enstruman olduğundan çalıyorlardır. Ve belki de bu çoğu kadının Amerika’da klarinet vs. çalmalarına rağmen flütün bu klarinet vs gibi aletlerden daha tatlı ( yumuşak ) ses verdiğindendir. Amerika’da güzel bir kızla karşılaştım Tuba çalıyordu. İyi bir icracıydı. Fakat trombon, trompet veya tuba gibi pirinç yapımı bir enstruman çalmak kadınsı değildir. Buralarda flüt çalan pek çok genç kadın bulursun. Fakat çoğu mesleklerine devam etmezler. Onlar evlenirler ve bazıları çiftlerin gelirlerine katılmaya kendilerini zorlamazlar Flüt çalışan pek çok genç kız vardır. Fakat Senfoni orkestralarını gözlediğinizde çok kadın göremezsiniz.

THOMAS – Müstakbel ( gelecekteki ) flütçünün enstrumanı çalmaya başlamadan biraz temel müzik bilgisi alması gerektiğine inanıyormusunuz?

RAMPAL – İyi bir soru. Bir kimse bir müzik ön bilgisi olmaksızın flüt çalmaya başlayabilir. Ben öyle başladım. Fakat başladıktan sonra pek çok önbilgi çalışması yaptım. Bir müzik eğitimi olmaksızın başladığınızda onu sonradan yapmak zorundasınız. Sadece enstrumanı çalmak iyi değildir. Fakat doğrudan flüt çalmaya başlayabilirsiniz. Neden olmasın? Solfej olmaksızın piyano da çalmaya başlayabilirsiniz. Neden olmasın? Solfej okumaksızın piyano da çalmaya başlayabilirsiniz. Profesyonal olmak ve müzik eğitiminizi yapmak istiyorsanız, önceden düşünmeniz gerekir, sonradan değil ! Başlangıçta solfej, armoni ve bu gibi şeyleri çalışmanızın gerçekten daha iyi olacağını düşünüyorum.

THOMAS -  Bir öğrencinin hergün ne kadar süre çalışması gerekir ?

RAMPAL – Bu öğrencinin yeteneğine bağlıdır. Başlangıçta öğrencinin günde bir saat – ki bu da çok değildir – çok ciddi çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum. Öğrenci profesyonal olmayı düşünüyorsa, bir limit olmamasına rağmen günde 3 ya da 4 saat çalışması daha iyidir.

THOMAS – Diğer bir deyişle ( yani ) en az günde bir saat.

RAMPAL – Evet. Günde 10 dakika pratik yaparsanız bu hiç demektir.

THOMAS -  Özel olarak tek bir kişiye ders vermektense, bir flüt sınıfına ders vermeyi yeğ tuttuğunuzu anlıyorum. Bu yaklaşımın üstünlüğü ( avantajı ) nedir ?

RAMPAL – Üstünlüğü ilhamdır. Sadece bir kişiyle siz kendiniz ilham almazsınız. Ne siz ne de o tek kişi . Bir kutu içinde çalmaya benzer, ondan hiçbirşey almazsınız. 3 ya da 4 kişilik bir topluluk önünde çaldığınızda bir değiş tokuş yaparsınız. Siz ve onlar ilhamlanırsınız ve herkes daha iyi çalar. Bir rekabet ( mücadele ) , fakat hoş bir mücadele hissine sahip olursunuz…

Dünyaca ünlü kuzey irlandalı flüt virtüözüdür.
1939 yılında irlanda’nın belfast kasabasında dünyaya gelmiştir.
“altın flütlü adam” olarak anılan galway, küçük yaşta pennywhistle çalmaya başlamıştır.
guildhall, royal collage of music ve paris conservatory gibi okullarda müzik eğitimini tamamlayan sanatçı jean pierre rampal, geoffrey gilbert, marcel moyse gibi ünlü flüt virtüöz ve eğitmenleri ile çalışmıştır.

birçok orkestrada flüt sanatçısı olarak çalışan galway,
1969-1975 yılları arasında herbert von karajan yönetimindeki berlin filarmoni orkestrasında 1. flütçü olarak görev yapmıştır.

1975 yılında solo kariyerine başlayan sanatçı, dünyanın heryerinde sayısız konserler vermiş ve birçok plak, kaset ve cd doldurmuştur.

flüt sanatçısı olan eşi jeanne ile isviçrede yaşayan galway, 2001 yılında kraliçe elizabeth ıı tarafından “sir” ünvanı ile onurlandırılmıştır. klasikten popa, cazdan latin müziklerine kadar birçok türden müziği yorumlayan james galway, flüt enstrümanını insanlara sevdiren ve ileri tekniklerde kullanan gelmiş geçmiş en önemli sanatçılardan biridir.

Flütünüz Potansiyeline Uygun Sekilde Çaliyor Mu?

Zaman içinde tüm flütlerin ayarları bozulabilir. Keçe, deri ve mantar tazyiği, flütün eninde sonunda ayarını yitirmesine neden olabilir. Keçe güderiler eskidikçe çekme yapabilir ya da rutubet değişmine bağlı olarak uzayabilir, sonuçta da küçük sızıntılara neden olabilirler. Düzenli kullanım sonucu mekanizma eskiyebilir, bu da ayar bozukluğuna ve fazladan perde gürültüsüne yol açabilir. Ayrıca ağızlık mantarı zaman içinde çekme yaparak, ağızlığa hava sızmasına neden olabilir.

Birkaç perde üzerinde oluşan küçük sızıntılar ilk başta, tek bir perdenin üstündeki büyük bir sızıntı kadar belirgin olmayabilir, ancak yine de tepkimeyi, akordu ve ton ayarını etkileyebilir. Bu sorunlar zaman içinde, yavaş yavaş oluştuğundan, flütist onların farkına varamayabilir. Çoğu flütist bu tür değişiklikleri perdelere daha kuvvetli basarak ve/veya dudaklarını ayarlayarak telafi etme yoluna gider.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


iki + = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>